Συζητήσεις για τα νέα των KISS...

Συντονιστής: KISS ARMY TEAM

Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23949 Ζυρίχη 10 Ιουνίου 2015
Για πρώτη φορά εδώ και 6 χρόνια που γράφω στο φόρουμ, δυσκολεύομαι τόσο πολύ. Τα λόγια δείχνουν τόσο φτωχά για να περιγράψουν την απόλυτη εμπειρία. Ναι τους είχα δει στο Terra Vibe και μάλιστα 7 χρόνια νεώτερους, αλλά για πολλούς λόγους δεν είχε το ίδιο αντίκρισμα μέσα μου.
Καταρχήν να πούμε ότι σε ολόκληρη τη Ζυρίχη δεν είδαμε ούτε μία αφίσα. Ακόμα και έξω από το γήπεδο δεν υπήρχε τίποτα. Παρέα με τον φίλτατο Unholy κατευθυνθήκαμε στον χώρο του event αρκετές ώρες πριν. Η ανυπομονησία και η κάβλα ήταν μεγάλη. Έξω από το γήπεδο ο κόσμος είχε αρχίσει να μαζεύεται και αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι σχεδόν όλοι φοράνε μπλουζάκι KISS. Άλλοι είναι βαμμένοι, άλλοι έχουν ένα κάρο «διακριτικά» κλπ Η αισθητική ήταν απόλυτα κιτς πράγμα που μόνο σαν θετικό εκλαμβάνω, στην παρούσα φάση.
Με το που ανοίγουν οι πόρτες και μπαίνουμε μέσα, κατευθυνόμαστε στο Merchandise το οποίο και τιμούμε. Λίγα πράγματα και ακριβά η αλήθεια είναι. Στη συνέχεια προχωράμε προς τα μέσα, σε έναν πραγματικά υπέροχο χώρο, και παρατηρούμε μια ντισκομπάλα να κρέμεται από ψηλά. Ωραία πράγματα!
Παίρνουμε τη θέση μας μπροστά στη σκηνή (3 σειρά) και αναμένουμε το support. Άχαρος ρόλος το να ανοίγεις για τους KISS. Παρόλα αυτά και για να είμαστε δίκαιοι η εμπειρία και η ενέργεια των The Dead Daisies με κέρδισαν. Αλλά που μυαλό για αυτούς…
Πιάσαμε και πένα από τον θεούλη ΠΟΖΕΡΑ Marco Mendoza για να έχουμε να λέμε στα παιδιά μας και όλα καλά…
Τα παιδιά έφυγαν και ήρθε η ώρα για τους άντρες όμως.
Η κουρτίνα στήνεται και καλύπτει τα πάντα. Περιττό να πω ότι από το σημείο που βρισκόμασταν τόσο κοντά στη σκηνή, ήταν σχεδόν αδύνατο να την φωτογραφήσεις και να χωρέσει στο πλάνο.
Ξαφνικά και ενώ ακουγόταν ο χαρακτηριστικός βόμβος (η καλύτερη μελωδία στα αυτιά μου) βλέπουμε στα πλάγια της σκηνής τις οθόνες με τους KISS να προχωράνε το διάδρομο.
Από εδώ και στο εξής οι αισθήσεις παραδίδονται σε μία διαφορετική διάσταση που δεν βγαίνεις παρά μόνο πολύ ώρα μετά το πέρας της συναυλίας-μυσταγωγίας.
All right Zurich! You Wanted the best, You Got the Best. The Hottest band in the world….KISS!
Οι πρώτες νότες του Detroit Rock City είναι γεγονός! Η κουρτίνα πέφτει και η μαγεία ξεχύνεται. Αυτό που βλέπουμε να παίρνει σάρκα και οστά μπροστά στα έκπληκτα μάτια μας είναι από άλλο κόσμο. Το θέαμα είναι 100 φορές καλύτερο και από το πιο τέλειο DVD. Η HD ανάλυση δεν πιάνει μία μπροστά του. Ο Gene στα 65 του χρόνια είναι πιο δραστήριος από πολλούς νιούφιδες. Αγέρωχος. Όταν δε σε δείχνει και βγάζει έξω την γλώσσα του, νομίζω ότι έρχεται η στιγμή να αλλάξεις βρακάκι. Για τον Παυλάρα ότι και να πω είναι λίγο. Βάζει κάτω από τις πλατφόρμες του όλους τους επίδοξους rock stars του κώλου. Αυτός είναι το Real Thing. Θεός! Χωρίς ίχνος επιείκειας η απόδοσή του είναι εκπληκτική και δεν θυμίζει σε τίποτα τις κακές στιγμές του πρόσφατου παρελθόντος. Είναι πραγματικά κρίμα που αυτή η μπάντα είναι στη δύση της καριέρας της, γιατί κάτι τέτοιο δεν φάνηκε στιγμή.
Εικόνα Εικόνα
Δεν υπάρχει σύγκριση με καμία άλλη μπάντα. Αυτό που κάνουν οι KISS είναι μοναδικό. Το να πω ότι «Γάμησαν κώλους» νομίζω ότι δεν είναι ικανό να περιγράψει αυτό το βίωμα. Το ίδιο και οι φωτογραφίες και τα βιντεάκια.
Για 2 ώρες είχαμε το χαμόγελο του Joker και αυτό ήταν και το ζητούμενο. Καλύτερο και από sex, πραγματικά.
Το Rock N Roll All Nite κλείνει το show και μας μεταφέρει στον παράδεισο του Rock N Roll. Aν υπάρχει τέτοιο μέρος κάπως έτσι πρέπει να είναι. Γεμάτο κομφετί. Πάντα πίστευα ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι μέτριο. Αν το ακούς από το στερεοφωνικό σου. Γιατί στα live παίρνει άλλες διαστάσεις. Αν δεν βρεθείς στο χαμό από τα κομφετί δεν μπορείς να το καταλάβεις.
Εικόνα Εικόνα
Μετά το πέρας της συναυλίας μας μίλησε και ένα ζευγάρι έλληνες που είχαν ταξιδέψει από τη Γερμανία.
Ο κόσμος ήταν σχετικά λίγος 7-8 χιλιάδες (ίσως λιγότερος και από την Ελλάδα) αλλά αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει στιγμή ούτε την μπάντα αλλά ούτε και τους παρευρισκόμενους. Άλλωστε δεν είναι το ίδιο να παίζεις σε ένα τέτοιο κοινό σε κλειστό χώρο, με το να παίζεις σε ένα αχανέστατο χωράφι.
Εικόνα Εικόνα
Οι 2 πένες του Stanley που έπιασα ήταν απλά το κερασάκι στην πιο όμορφη τούρτα της ζωής μου. Άλλες 3 έπιασε ο Unholy.
Tα λόγια στέρεψαν αλλά οι αναμνήσεις θα είναι πάντα εκεί. KISS σας ευχαριστώ για όσα μου έχετε προσφέρει εδώ και 18 χρόνια!
Εικόνα Εικόνα

ΥΓ Περιττό να πω ότι μας σταμάταγαν και μας μιλούσαν όταν μας έβλεπαν με μπλούζα KISS στο δρόμο. No big deal θα πει κάποιος. Όταν όμως έρχεται μία «θείτσα» 60 χρονών και σου πιάνει λεπτομερή κουβέντα και ρωτάει για το πώς είναι η καινούρια μπλούζα των KISS γιατί θέλει να την πάρει…ε νομίζω ότι χρήζει αναφοράς τουλάχιστον!
Άβαταρ μέλους
By alexakiss
#23950 Πολύ καλή αφήγηση Χάρη! Είχε τόσο λίγο κόσμο ε; Παρόλα αυτά και συ όπως και εγώ δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με την Αθήνα γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε ούτε τον τέλειο χώρο ούτε τις τέλειες εγκαταστάσεις. Αν οι KISS στην Ελλάδα έπαιζαν σε Καραϊσκάκη η ΟΑΚΑ ίσως να μπορούσαν να βγάλουν κάτι παραπάνω στην σκηνή από το σόου τους. Να προσθέσω επίσης ότι επειδή τους είδα πρώτος τους KISS φέτος από εδώ μέσα (και ο Σάκαρος μεν αλλά εγώ δάγκωνα κάγκελο και είχα ποιο πλήρη εικόνα) να πω πάνω σε αυτό ότι από τα βίντεο που είχαμε αναφέρει εδώ στο φόρουμ για την φωνή του ότι είχα δει μόνο 1-2. Μόλις τους είδα λάιβ κατάλαβα ότι είναι σε καλά επίπεδα αλλά είπα να μην γράψω πολλά πάνω σε αυτό για να μην με πείτε υπερβολικό :lol:
Μπράβο επίσης που έπιασες πένες. 2 του Paul εσύ 2 του Gene εγώ! (συν μια ακόμα του Paul που έχω από το 2008) Καλά περάσαμε όλοι πάντως και αυτό έχει σημασία! Για να δούμε αν θα δούμε και του χρόνου!
Άβαταρ μέλους
By alexakiss
#23951 Επίσης να πω ότι οι Daisies ήταν και στο Rockavaria αλλά δεν τους είδα! Το opening act εδώ ήταν Judas Priest (παιξανε πριν τους KISS)
Άβαταρ μέλους
By Ace_Nek
#23952 Περίμενα πως και πως το review του Χάρη. Χαίρομαι που ο Paul δε σε απογοητεύσε. Επίσης χαίρομαι που έζησες την KISS εμπειρία εκτός Ελλάδας και μάλιστα σε κλειστό γήπεδο. Είχες και ωραία παρέα...τι να λέμε τώρα;
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23955 Να είστε καλά παίδες για τα καλά σας λόγια!
Ναι δεν είχε πάνω από 7-8 χιλιάδες. Ενώ λίγες μέρες πριν είχαν κάνει 2 sold out εμφανίσεις οι AC/DC (50.000 κόσμο σε κάθε μέρα) σε ανοίχτό στάδιο. Αδικία τουλάχιστον...
Γενικότερα βλέποντας τους υπό αυτές τις συνθήκες, η εμφάνισή τους στην Ελλάδα μοιάζει κάπως "φτωχή" για τα δεδομένα τους.
Και κάτι ακόμα... KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS
Άβαταρ μέλους
By stefanos1999
#23956 Χάρη χαίρομαι που πραγματικά έζησες εκτός Ελλάδος μία συναυλία του αγαπημένου μας γκρουπ.....
Ότι και να πούμε θα είναι λίγο...........
Όποιος έχει τους έχει δει λάιβ καταλαβαίνει γιατί όλοι οι άλλοι είναι 100 σκάλες πιο κάτω από τους KISS...........
Τους έχω δει 7 φορές λάιβ και ελπίζω τον επόμενο χρόνο να τους δούμε και πάλι.........
KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS KISS
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23967 Λίγα δευτερόλεπτα πριν την απόλυτη ονείρωξη! Μπροστά από την κουρτίνα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By alexakiss
#23968 Χαμόγελα που αρμόζουν σε διαφήμιση της Microsoft :D χαχαχαχαχα Ωραίοι ρε μέταλλα!
By nickgr74
#23969 -χαρη το χω ξαναπει...πρεπει να γραψεις σε περιοδικο ΤΕΛΟΣ....
κ οσο περναει ο καιρος τα ποστ σου καλυτερευουν..τι να πεουν τα rock hard,metal hammer...review.-
-οταν το 2008 ελεγα η συναυλια ηταν απο μετρια εως ισως αχημη μερα θυμαμαι ολοι μου ριχναν πετρες!!!!
δεν ξερω τι εφταιγε τοτε...η αρχη κατηφορας πολ φωνητικα,..ο λιγος κοσμος,...τα λαθη..και γενικα σου διναν μια εντυπωση οτι βαριουνται η τυπικη διαδικασια-
και αυτο με κατεβαλε μετα το 5-6 τραγουδι οταν ειδασυναυλια χωρις οπαδικα γυαλια-
μπορω να πω μαδριτη ΗΤΑΝ η καλυτερη που εχω δει...πραγα οκ δεν ηταν το ιδιο αλλα7 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ηταν πολλοι καλυτεροι-
παντα το κλειστο γηπεδο ειναι αλλη εμπειρια-
---------
απο μερια μου θα ηθελα πριν τα παρατησουν αλλα σκηνικα...αλλα οχι πασαλιματα απλα αλλα σκηνικα η ας βαζανε τασκηνικα cotn H HITS....για εμας που μεγαλωσαμε με αυτα κ δεν ταειδαμε αποτελει...κ φερνει μεγαλη νοσταλγια....
------
ειναι πολυ καλο οταν ξοδευεις τοσα λεφτα για ενα ταξιδι σε δυσκολη εποχη να λες χαλαλι ΑΞΙΖΕ-
----------------------
οσο για sold out...απο το 08 εχουν παιξει....08,2010,13,15....
δεν μπορει παντα ναναι sold out,...ουτε ο μεσος ελβετος εχει τοσα φραγκα...
να πηγαινει συνεχεια-
ο σκοπος ειναι να μην μπαινει μεσα η εταιρεια=ξεχαστε αλλη τουρνε-
--------
χρωσταμε μιαΕΠΙΣΚΕΨΗ σε μια χωρα ολοι ΜΑΖΙ-
Άβαταρ μέλους
By sakismandratzis
#23970 μάγκες στο θέμα με τον μέσο Ελβετό ....

ο νορμάλ εργάτης πέρνει τουλ. 4 000 ευρο τον μήνα καθαρά .....
οκ, είνε πιο ακριβή η ζωή αλλά ο λόγος που δεν γεμήζουν η συναβλίες δεν είνε σε καμιά περίπτωση η τημές τον εισιτηρίον .....
και μπελίβ μη .... ασχολήθηκα γιαυί είμουν έτοιμος να πάω μώνιμα εκεί πριν κάτι χρόνια .... αλλα΄στράβωσε τελευτάια στιγμή η δουλιά .....
ένας.. ας πούμε τώρα τυχαία ... αστυνομικός ( :wink: ) ... με 40 ώρες την εβδομάδα
πέρνει πάνω από 7.000 ευρό.... καθαρά του μένουν τα 6 ... αρα δεν θα κολίσει στα φράγκα.... βλέπεις δεν ήταν τόσο μαλάκες να μπουν στην Ε.Ε. ...
Άβαταρ μέλους
By stefanos1999
#23972 Καλησπέρα σε όλα τα τρελά αγόρια..............
Χαίρομαι να διαβάζω για τις εμπειρίες σας στις λάιβ εμφανίσεις του γκρουπ μας...
Αν εξαιρέσουμε την Ζυρίχη μέχρι τώρα σε όποιο στάδιο έπαιξαν το γέμισαν........
Πριν 2 έτη και η Ζυρίχη ήταν SOLD OUT......
Η Πράγα ήταν επιλογή μας λόγω της διαφοράς με το Ευρώ.....
Κρατάω αυτό που είπε ο αδερφός Νίκος.....
Χρωστάμε το επόμενο έτος αν έρθουν να πάμε όλοι μαζί σε μία χώρα.....έτσι για να κάνουμε το μεγάλο μπάμμμμ..................
Το καλύτερο λάιβ από τα 7 που έχω δεί μέχρι τώρα ήταν φυσικά η Μαδρίτη το 2010 αφού ο κόσμος ήταν ανεπανάληπτος......(σήμερα που παίζουν εκεί θα γίνει πάλι χαμός).........
Σε όλα όμως τα λάιβ πέρασα καλά αφού και η παρέα ήταν καλή (αυτό έπαιζε τον μεγαλύτερο λόγο για εμένα)..........
Φυσικά και μου έλειψαν από το φετινό λάιβ....(Ο Γιάννης που έγινε πατέρας....ο Νεκτάριος με την Ακριβή.....Ο Δημήτρης ο Jimsolo....ο Παντελής....δεν πιστεύω να ξέχασα κάποιον που δεν ήρθε από την μεγάλη παρέα μας)..............
Σάκη..........δεν μπορέσαμε να τα πούμε όπως και με τον Χρήστο......αλλά να ξέρετε ότι σας αγαπώ.................
Αδέρφια μπορώ να πώ.....αυτή είναι η μεγάλη παρέα μας που εδώ και χρόνια είμαστε μαζί εδώ μέσα.........
Και δεν θα ξεχάσω το νέο μέλος της παρέας μας τον Νίκο Simmos...εδώ που τον γνωρίσαμε στην Πράγα και είναι ένας καταπληκτικός άνθρωπος στην ηλικία μου και αυτός.............(θα έρχεται μαζί μας στα λάιβ και θα ν γνωρίσετε όσοι δεν τον ξέρετε..)....................
Περιμένω να γυρίσει ο Χρήστος από Βαρκελώνη για να κανονίσω να τα πούμε για καφέ πριν φύγουμε για τις καλοκαιρινές διακοπές μας..................

KISSARMY KISSARMY KISSARMY KISSARMY KISSARMY KISSARMY KISS KISS KISS KISS KISS :lol: :lol: :lol: :lol:
By nickgr74
#23973 Σιγουρα ρε σακη ο μεσος ελβετος περναγε ,περναει κ θα περναει καλυτερα απο τον μεσο ευρωπαιο.
Οχι μονο ΑΠΟ ελληνα.
αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουν μεση ταξη κ πιο φτωχο κοσμο,συν εδω ενα κιλο κιμας εχει 7-10 ευρω...εκει 60ευρω.
Να βγεις εξω να φας οχι κ σουπερ κυριλε θες 50ευρω το ατομο το λιγοτερο.
Απο νοικι κτλ δεν ξερω...αλλα οπως κ ναχει απο 600-1300 ευρω η παλιοτερα 1500+ απο ενα ελληνα περνανε καλυτερα.
Μην ξεχνας ολα τα ΜΑΥΡΑ λεφτα βρισκονται εκει κ στο λουξεμβουργο(για αυτο λογο υπαρχει αυτο το κρατιδιο).-
οσο για παραμυθι παραγωγης...σουγιαδες,σοκολατες,κ μερικα τυρια...α και ρολογια-
Ακομη υπαρχει η φημη οτι ολος ο χρυσος των ναζι ειναι εκει απο ΒΠΠ.
Τωρα ενας μεσος οπαδος κ οχι τρελαμενος αν ειχε παει 3 φορες πριν,μπορει απλα να μην ειχε καψα να ξαναπαει.
Ακομη κ οι 8,000 οπαδοι δεν ειναι μικρο νουμερο...το θεμα ειναι ΑΥΤΟΣ που πληρωνει να μην μπαινει μεσα...-
Εδω συγκροτηματα των 80ς που ταν θηρια κ πουλαγαν σαν τρελοι δεν μπορουν να μαζεψουν πανω απο 5,000-κοσμο.
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23977 Νίκο (gr) σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Στα της Ελβετίας τώρα οκ η ζωή είναι πολύ ακριβή (ένα μπουκαλάκι νερό έξω κάνει 5-6 ευρώ κλπ και για να φας είναι όπως τα είπε ο Νίκος) αλλά η γνώμη μου είναι ότι όσοι ήθελαν πραγματικά να πάνε (από τη στιγμή που οι συναυλίες ανακοινώνονται μήνες πριν) ήταν εκεί. Και στην τελική από τη στιγμή που μπόρεσαν να πάνε στο εξωτερικό έλληνες....ε μην ακούω μαλακίες. Αλλωστε στους AC/DC λίγες μέρες πριν μια χαρά "τιμήσανε" με 2 sold out των 50.000 θεατών.
Στον άλλο Νίκο (Κόλλι) να πω ότι εντάξει δεν ήταν sold out όλες οι εμφανίσεις των KISS στην Ευρώπη φέτος. Ελβετία, Γερμανια (Λειψία) και με αποκορύφωμα την Γαλλία δεν είχαν πολύ κοινό. Αλλά μ'αρέσει να βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο και να πω ότι ήταν μια πετυχημένη περιοδεία για τους μασκοφόρους ήρωές μας.
Τα υπόλοιπα από κοντά στον καθιερωμένο καφενέ και στα πηγαδάκια που θα δημιουργηθούν εκεί :mrgreen:
By nickgr74
#23979 Μην ξεχναμε ενα βασικο....ΠΑΝΤΟΥ σαν τουριστας βλεπεις μονο τα θετικα κ ξεχνας τα αρνητικα...γιατι πολυ απλα εχεις διαθεση να περασεις καλα εκει λιγες μερες.
Αν δεν μεινεις το λιγοτερο ΕΝΑ χρονο καπου δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ...
ενα χρονο με ολα τα "αγγουρια" νοικι,φαι κτλ...---
τα ταξιδια αναψυχης δεν οδηγουν σε ασφαλη συμπερασματα.
εξαλλου ολες οι μεγαλες πολεις ειναι ακριβες.Αλλη ζωη στο λονδινο αλλη στο μπιρμινχαμ..
Αλλη στην αθηνα αλλη στο κυπρινο εβρο π.χ...
Οσο για sold out καμια περιoδεια ποτε δεν θα φτασει την reunion,....oxi otioloi oi fans tote htan kissades απλα ειχαν παει πολλοι να ζησουν την εμπειρια...
Παιζουν πολλοι παραγοντες..
-ποσα γκρουπ εκεινο τον μηνα ιδιου βεληνεκους παιξαν..η θα παιξουν..
-αν απο τελευταια φορα περασε καιρος
-οικονομικη κατασταση χωρας
-και φυσκικα το προμοσιον-
--------------------------
και μην συγκρινουμε εποχες...
π.χ στα 70ς δυσκολα υπηρχε αρενα με πανω απο 9,000 κοσμο σε καθε πολιτεια...
εχω ξαναπει....
Αν μετα τα 90ς βγαιναι πολλα γκρουπ να ανανεωθει η γκαμα οι κιςς οπως κ αλλοι ισως να μην υπηρχαν.
Απο την αλλη το οτι ειναι ζωντανοι κ ακομη τραβανε κοσμο ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ....
το κενο θα φανει οταν ολοι οι δεινοσαυροι σταματησουν...
priest,sabbath,kiss etc