Συζητήσεις με ότι έχει να κάνει με το Greek KISS Army

Συντονιστής: KISS ARMY TEAM

By nickgr74
#23982 Μετα απο πολυ καιρο αγορα το βιβλιο του πετερ,και ετσι εκλεισε η 4αδα.
Καμια απο τις 4 δεν πηρα απ ευθειας οταν βγηκαν...οποτε ειχα πολυ καιρο να ακουσω γνωμες...
ΓΕΝΙΚΑ..
gene οκ τον ξερουμε πολυλογας,και παντα μοστρα...αλλα νομιζω το βιβλιο του ειναι κοντα στην πραγματικοτητα απο ολα τα 4,μπορει παντα για ΠΡΟΜΟΣΙΟΝ πραγματα που απετυχαν, h den phgan toso kala..να τα εμφανιζει σουπερ επιτυχιες(phycho tour),λογικο αφου σε αυτην την δουλεια η ΒΙΤΡΙΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ..πανω απο ολα.
Ακομη και σταδικα του ξεχναει ποσα πιασαν πατο..περιοδικο,δισκογραφικη..κτλ.
Θαβει αλλα με μετρο τους αλλους δυο χωρις σε κανενα σημειο να δειχνει εμαθεια η μισος.
εχω καιρο να το διαβασω απο την αρχη,αλλα καλυτερο απ οτι θα περιμενε καποιος απο gene.
--------
PAUL-
Δεν το χω διαβασει ολο,παρελειψα την παιδικη του ηλικια τακεφαλαια,αλλα ενω προσπαθει να παρει αλλο δρομο κ να δειξει οτι η δοξα,φραγκα μερικες φορες δεν αρκουν..τα χαλαει ολα σε 2 σημεια..
α)Αυτος ειναι ο αλανθαστος...και τραβαγε ολο το λουκι(αραγε ποιος εγραψε το i was made)kai μετα τα σουπερ heavy tracks στο unmasked,???
Δεν λεει καθολου οτι στην πορεια που ο τζην δεν ηταν εκει 84-90 οτι κ αυτος εγραψε πατατες(ΣΕ ΣΧΕΣΗ με τι μπορει να γραψει παντα)κ τα πιο ακυρααλμπουμ βγηκαν οταν αυτος ειχε 100% τον ελεχο....
Θαβει μεχρι αηδιας τον peter,οκ εχουν διαφορες κτλ,δεν ειναι αναγκη τοσο θαψιμο,
κ το κομπλεξ του στο να μειωσει προσφορα και των 2.
Πολυ ντιβε την εχει δει..αντι να πει..εχω φραγκα,οικογενεια και το γκρουπ σε ελεχο,πεφτει σε χαμηλο επιπεδο προσπαθωντας να διαγραψει κ να θαψει τους αλλους2.
Που τελικα τα λαθη τους τα πληρωσαν ο ενας ανενεργος δεκαετια+..ο αλλος του πηρε 8 χρονια να συνελθει.
--------------
ace..
απο την στιγμη που αλλος γραφει βιβλιο για εσενα επειδη δεν θυμασαι=ΑΚΥΡΟ!
στα μειον ξεχνα ολη την σολο καριερα του δεν γραφει τιποτα.
Δεν χρειασεται αλλα σχολια ακυρος που το επιχειρησε εστω κ ετσι..η θυμασαι κ γραφεις η ΑΣΤΟ!!!
(Αδυναμια τον εχω αλλα δεν χαριζω σε κανεναν).
PETER...
Ισως το καλυτερο βιβλιο απο αποψη να σε κρατησει απο αρχη εως τελος..
ανθρωπινο 100%,μερικες φορες οκ πολυ κλαψα αλλα κανει την ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ σε πολλα σημεια.
Δεν χρειαζονταν λεπτομεριες για αλλα μελη οπως mark περιοδικα τσοντας,ace αν τον πιπ@@...ακομη και για τον paul αν ειναι gay η οχι...
συν μας τα ζαλισε με το καυ@@ του..(Ας επαιζε σε τσοντα).
-------------
Το μονο κοινο,και τα 4 εχουν λιγες φωτογραφιες,κ αυτες που εχουν τις εχουμε δει.
---------
Βασικα λειπουν 2 βιβλια που θα ταν ισως κ τακαλυτερα..ενα απο bill aucoin, κ ενα κομπλε απο sean.
--------
An pote o kulick εβγαζε θα χε ενδιαφερον απο θανατο ερικ,80ς..κτλ.
Αλλα παντα σωστος σε δημοσιες σχεσεις δεν ξεχνα χερι που τον ταιζε οποτε γιοκ η αν ποτε βγαλει δεν θα τα πει ολα.
---------
Του singer θα ταν πολυ ενδιαφερον εχει παιξει με θηρια κ οχι μονο με kiss,συν η ματια του στα γεγονοτα ισως να ειναι κ η πιο αντικειμενικη.
Άβαταρ μέλους
By Ace_Nek
#23983 Έχω διαβάσει του Gene όταν βγήκε και του Paul επίσης πρόσφατα. Του Ace αρνούμαι να το διαβάσω δεδομένου ότι δεν είναι Ace μιας και δε θυμάται τίποτα. Peter το έχω ξεκινήσει αλλά δεν το έχω τελειώσει. Συμφωνώ σε όλα amigo. Του Paul το βιβλίο με μπέρδεψε. Από τη μια γαμιάς σε όλα τα κουνελάκια του playboy και από την άλλη το θύμα της πρώτης γυναίκας του. Από τη μια super ταλέντο στα 70΄s από την άλλη κουβέντα για τη κάτω βόλτα στα 80's όσο ήταν στο τιμόνι.

Off topic:
Εδώ να ανοίξω μεγάλη παρένθεση και να πω ότι οι KISS θα ήταν μεγαλύτερη μπάντα και από τους Beatles αν το 1979 έκαναν στροφή στο metal, όπως οι priest, και όχι στο pop disco. Μετά βγήκαν Maiden, Metallica και άντε γεια. Οι KISS εαν άλλαζαν Ace και Peter, που έκαναν, με 2 πιτσιρικάδες metalheads θα έγραφαν ιστορία.

Συνεχίζω με Gene. Αν εξαιρέσω τη ψωνίτιδα με εγωισμό και πόσο θεός είναι, πρόκειται για το βιβλίο που είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Θάψιμο σε όλους αλλά με μέτρο. Απόλυτη παραδοχή ότι στα 80's ήταν αλλού και ο Paul ήταν στο τιμόνι και ότι ήταν πιο ταλαντούχος.
By nickgr74
#23984 ΠΟΙΟ μεγαλοι απο τα σκαθαρια πολυ δυσκολο,τα 60ς ηταν αλλη εποχη.
Αν και ποτε δεν ημουν φαν τους θεωρω τις "πετρες" πολυ ανωτερη μπαντα.
Το χω σκεφτει...1978-79 break αρκει το double platinum σαν δισκος.
Ουτε dynasty oute unmasked....και καπου στο 1980 ΜΠΟΥΜ...
creatures/lick it up+animalize(αλλα με τα ντεμο του βινι)...
80-82-83....και καπου στο 86/87 δισκο αλλα revenge
Me ta ΑΝ ιστορια δεν γραφεται...apla θαχαν κρατησει ολο το φαν κλαμπ...
θα χαν κερδισει αρκετους οπαδους.
Το ερωτημα ειναι κ ηταν...στα 80ς πολυ δυσκολα με peter ακομη κ ace θα χαν αλλο ηχο...--ο πετρος δεν ειναι h/m drummer,k o allos ανηκει για παντα στα 70ς...
με carr/vinnie θα χαν γραψει αλλη ιστορια.
Απο την αλλη με dynasty/unmasked κερδισαν αλλες χωρες(αυστραλια)...
κ γιναν γνωστοι κ σε ευρυ κοινο.
ΟΠΟΤΕ ΑΜΙΓΚΟ ολα σχετικα.
Πισω στο θεμα....θαβει ο παυλαρας την creatures περιοδεια ξεχνωντας τι οδηγησε εκει 3 αλμπουμ ασχετα λες κ η asylum,crazy nights k animalize σε νουμερα μεσοορο ηταν τιποτα φοβερες.
Δεν κανει το ιδιο με revenge που χει ιδιο Μ.Ο με creatures...
Kai oso gia convection tour ...μετα απο χρονια καταλαβα δεν εγινε για τους φανς..
απλα δεν ειχαν να παιξουν αλλου αν εξαιρεσεις φεστιβαλ αμερικη ..
και 100$ το 95 δεν ηταν και λιγα...
-----------
το συμπερασμα....εως το 2006-08 ειχα τον πολ πανω απο ολους..
και σαν ατομο κ σαν καλλιτεχνη...
αποδειχτηκε γκρινιας,υποκριτης, ακομη και απληστος(εφτασε ο τζην να πουλαει φτηνοτερα τα μπασα του).
αυτο που δεν αλλαξε ειναι το παθος κ εγωισμος ναναι στην σκηνη.
Συν εδωσε τα παντα για το γκρουπ.
Τελικα ο εβραιος...κερδιζει ποντους κ παντα πιστευα πισω απο τον πολυλογα υπαρχει ενας αλλος τζην...(που δεν θελει να εκτεθει σε ολους)
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23985 Εχω διαβάσει τις 3 από τις 4 (όλες εκτός του Gene). Το καλό είναι ότι διασταυρώνονται πολλά γεγονότα και μπορείς να διαβάσεις πίσω από τις λέξεις ώστε να βγάλεις κάποια ασφαλή συμπεράσματα.
Μπορώ να αναλύω για ώρες αλλά δεν έχει νόημα. Συνοπτικά θα πω ότι ο πιο ισσοροπημένος από όλους μοιάζει να είναι ο Παυλής. Σίγουρα είχε τα θέματά του, τους δαίμονές του και τις ανασφάλειές του (άνθρωπος είναι και αυτός) αλλά γενικά τόσο καλλιτεχνικά όσο και σε ανθρώπινο επίπεδο είναι μακράν ο πιο "κοντρολαρισμένος".
Κατάφερε έστω και σε μεγάλη ηλικία να βρει αυτά που ζητάει και προσωπικά χαίρομαι πολύ για αυτό.
Νίκο απλώς να διορθώσω το σημείο για τις περιοδείες, μιας και λέει ξεκάθαρα για την Crazy Nights tour πχ ότι δεν ήταν πετυχημένη και αν πέταγε μία πένα αυτή θα έπεφτε κάτω στο πάτωμα (δεν θα την έπιανε κανείς) καθώς και δικαιολογεί τον κόσμο που δεν πήγαινε να τους δει. Δικά του λόγια.
Σίγουρα πάντως όλες οι αυτοβιογραφίες τους είναι απολαυστικές και φωτίζουν μπόλικα σκοτεινά σημεία. Αναπόφευκτα δεν λείπει η "λάσπη" και η "βρωμιά". Οκ ίσως δεν είναι θετικό αυτό, αλλά και εμείς σαν οπαδοί θέλουμε αυτές τις πικάντικες λεπτομέρειες και τα "ξεκατινιάσματα". Ας είμαστε ειλικρινείς. Αν τα παρουσίαζαν όλα αποστειρωμένα θα ήταν πολύ βαρετά :wink:
Άβαταρ μέλους
By Ace_Nek
#23986 Προσωπικά θα προτιμούσα Gene και Paul να μιλούσανε περισσότερο για μουσική παρά για ίντριγκες.
By nickgr74
#23987 Παραδεχομαι οτι του πολ δεν την εχω διαβασει ολη πολυ καλα.
Σταθετικα ειναι οτι εβγαλε μια πλευρα του ευατου του που κανεις δεν περιμενε να βγαλει.
Ξεχασα οτι ο πετρος καπου τα χει χασει....οκ εγραψε το beth" το οποιο ανεβασε το destroyer αλλα ω ρε φιλε δεν εγραψες κ το "let it be"
Syn δεν εγραψε ουτε ενα τραγουδι μονος του κ στο σολο 78 ολα ηταν παλια ντεμο-
Λειπει ενα βιβλιο απο BILL AUCOIN αυτος ηταν απο 1 μερα εκει κ δεν θα χε κανενα οφελος να μην πει τα πραγματα οπως ηταν.
By nickgr74
#23988 https://www.youtube.com/watch?v=BUibOVjlSn4
---------
σε πολλα εχει δικιο ο παυλαρας...
Αλλα οκ ποτε ο πετερ δεν μπορουσε να γραψει κοματια μονος του.
Αλλο αυτο κ αλλο να τον λεει ασχετο..ΞΕΧΝΑΕΙ οτι αν δεν τους εκανε το 1972/73..μπορουσαν να τον διωξουν ΑΝΕΤΑ...
Ας δει κ αυτος οτι 45+ χρονια σαν 2η κιθαρα παραμενει στασιμος κ amateur...
bazv stoixhma σαν κιθαριστες(οχι σαν συνθετες)..και ο λευτερης κ ο τζιμι ειναι ανωτερο επιπεδο!!!+ace neck..
---------
το ιδιο σολο απο το 1980...παιζει μετα ο αλλος εχει βαρετο ντραμ σολο..
τεσπα...
----
Και τελος...το οτι απετυχαν οι χαρακτηρες carr,vinnie..δεν ηταν ο λογος που δεν φτιαξαν νεους χαρακτηρες για thayer,singer.
to merchadise και τα συμβολαια δεν τους αφησαν.
Αν ο δισκος creatures γινονταν χ πλατινα κ καλη τουρνε το make up δεν θα βγαινε ΠΟΤΕ.
Και οτι την αλλη δεν μπορω να καταλαβω...ace αφραγκος στα 90ς δεν πουλαει τα δικαιωματα...
στα 2000ς με φραγκα ..τελικα πουλαει..και μετα υποκριτικα κ αυτος το παιζει τσαντισμενος-
--------------------
ΚΑΙ το βασικο οποτε ειχαν αναγκη παρακαλαγαν...
-ΤΟΝ ACE to 1983 οχι γιατι οπως λεγαν ηταν σημαντικος...αλλα γιατι το συμβολαιο της polygram ηθελε 3 original μελη.
-το 1995 οκ σωθηκαν και οι 4....
-2003-παλι το συμβολαιο για τουρνε με aerosmith ηθελαν 3 μελη παλι..
και παλι γαργαρα...τον πηραν πισω.
--------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23989 Ξέρω ότι σε πολλούς δεν θα αρέσει αυτό που θα γράψω αλλά δεν πειράζει. Οσο και αν αγαπώ τον Peter θεωρώ ότι ίσως έπρεπε να τον έχουν σουτάρει εγκαίρως (οκ δεν θέλω να σκεφτώ τους KISS χωρίς τον Pete αλλά θα εξηγήσω το σκεπτικό μου). Πριν "εγκλωβιστούν" σαν περσόνες μετά τον πρώτο δίσκο.
Η αλήθεια είναι ότι στην περίπτωση του Peter "ψώνισαν γουρούνι στο σακί". Ή γατούλη στο σακι αν προτιμάτε. Λίγο ότι βιαζόντουσαν να βάλουν σε εφαρμογή το σχέδιό τους, λίγο ότι δεν είχαν την κατάλληλη εμπειρία να κρίνουν καλά έναν μουσικό, λίγο ότι τους ψάρωσε όντας μεγαλύτερος και πιο καλοντυμένος...την πάτησαν. Τουλάχιστον στην περίπτωση του Ace υπήρξε ένας ανταγωνισμός μεταξύ άλλων ώστε να επιλέξουν. Πληρούσε κάποια από τα στοιχεία που ήθελαν. Ακόμα και αυτά της εξωτερικής εμφάνισης (βλ. περίπτωση Bob Kulick). Και λέω ότι την πάτησαν σχετικά με τον Peter γιατί τους έβγαλε το λάδι. Ακόμα και τα μισά να ισχύουν από αυτά που έχουν βγει στο φως της δημοσιότητας, είναι πολλά. Και όπως λέει ο Stan "Είναι διαφορετικό να είσαι μαλάκας και βιρτουόζος και διαφορετικά να είσαι μαλάκας και να μην μπορείς να παίξεις καν το όργανό σου".
Δεν έχει σημασία να επεκταθώ σε συμβάντα. Αλλωστε εκτός από το διάστημα 1973-1979 τα ίδια και χειρότερα συνέβησαν και στην δεύτερη (102η αλλά τέλος πάντων) ευκαιρία που του δώσαν μετά το 1995 και το reunion. Ναι ξέρω τον είχαν ανάγκη για να αυξήσουν τη δημοτικότητά τους. Και πάλι δεν δικαιολογεί την άθλια συμπεριφορά του και την αγνωμοσύνη του. Period.
By nickgr74
#23990 ΣΥΜΦΩΝΩ εως ενα σημειο,...η συμβολη του στο γραψιμο τραγουδιων,η σχεδιων...συνεντευξεις πλανο κτλ...μικρη.
και ποτε δεν ημουν φαν του beth"...ασχετα αν βοηθησε τον δισκο και δημοτηκοτητα τοτε.
Κανεις δεν μπορει νααμφισβητησει το παιξιμο του 1973-77...μπορει ο singer ναναι τεχνικα καλυτερος ντραμερ κ να μπορει να παιξει τα παντα απο τζαζ εως χεβι...
αλλα κανεις δεν εχει καταφερει να παιξει τα κοματια οπως ο πετερ.
Για μενα ηταν ο καταληλος 1973-1977...μετα ας τον αλλαζαν...στην περιοδο αυτη για εμενα κανεις δεν θαταν καλυτερος μιλαω παντα για τα 5 χρονια.
Η φωνη του πολυ ανωτερη στα τραγουδια που του δωσαν να πει απο καθε ντραμερ.
Απο την αλλη το 79 ηταν γιακλαματα κ το λεει κ ο ιδιος...στα 80ς δεν θα χε καμια τυχη
δεν μπορω πχ να φανταστω line up vinnie-peter-
Παμε στο 1995....σε ολα τα βιντεο πριν reunion se ola ta solo show tou..το παιξιμο του ειναι 10 φορες ανωτερο...απο την reunion,οκ λιγες μερες πιο χαλαρα τραγουδια.
Σαν συνθετης ειναι χιλιετιες πισω απο πολ.Αλλα σε καμια περιπτωση ατζαμης ασχετος κτλ....
Το αλμπουμ one 4 all ειναι ο χειροτερος δισκος που εχω ακουσει ποτε,για να μην νομιζει κανεις οτι χαριζω.
Ο ΠΑΥΛΑΡΑΣ τον θαβει λογο οτι στο βιβλιο του αφησε πολλες "σκεψεις" οτι ειναι αδελφη κ ψυχακιας με φαρμακα κ προβληματα.
το να λεει οτι η 2η γυναικα του δεν θα τον παντευονταν αν ηξερε οτι επομενη χρονια θα εφευγε ακομη κ αληθεια ναναι το βρισκω ΕΜΕΤΙΚΟ...
Χτυπημα κατω απο την ζωνη,
Τελικα δεν ειναι να πιστευεις κανενα,π.χ λεει οτι συνεχισαν επειδη αυτος που του αλλαζε λαστιχα του πε οτι του ελειψε η μπαντα...(δεν ειχε περασει ουτε 1-2 χρονιες).
Ο λογος ηταν οτι η ΠΑΜ του φαγε τα μισα φραγκα,αφου τον επιασε κοτσο.
τουλαχιστον η lydia ηταν απο το μηδεν με τον πητερ,και η ντεπρα τον χωρισε το 94.
Οσο για reunion εχει δικιο ο παυλαρας.
στο οτι...ασχετα αν ειναι ηθικο ο ace αξιζε πιο πολλα φραγκα.2)στο να μπει συνεταιρος εδω γελανε εφυγε το 79 και γυρισε το 95 κ θελει κ το 25%...
ηταν τοσο βλακας που αφησε 1μυριο για 6 συναυλιες-
Απο την αλλη οτι ειχε το δωσε στην περιοδεια...δεν πηρε ντραγκς,γυμναζονταν,και δεν εχασε συναυλια με εξαιρεση μια στο κολομπους-
Προσπαθησε 100%....απο το 1999 κ μετα επεσε στο ιδιο λουκι με 1979-
-----------------
Για μενα ειχαν σχεδιο απο αρχη οταν δεν τους χρειαζοντουσαν νατους πεταξουν εξω, και τους δυο.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΟ ΨΕΜΑ ΤΟΥ phycho lp οτι παιξαν ολοι...ιδια ευθηνη κ στους δυο που δωροδοκηθηκαν και σωπασαν!
ΣΥΝΟΨΗ κ ο πολ και ο πετερ εχουν μεγαλο μισος ο ενας για τον αλλο οποτε η αληθειαειναι σχετικη
Άβαταρ μέλους
By alexakiss
#23991 Ίσως δεν θα έπρεπε καν να συμμετέχω στο εν λόγω θέμα γιατί δεν έχω διαβάσει κανένα από τα 4 βιβλία (λίγο Ace έχω διαβάσει μόνο και λίγο από το Nothin' to lose the making of KISS) καθότι το διάβασμα το βαριέμαι απίστευτα από τα μαθητικά μου χρόνια, αλλά θα πω και εγώ πέντε σκέψεις σκόρπιες από αυτά που έχω δει μέσα από διάφορα που αφορούν τους KISS και από αυτά που διαβάζω από εσάς.

Η κόντρα Paul/Peter έχει να κάνει πιστεύω με την ζήλια κιόλας. Αν το Beth το είχε τραγουδήσει ο Paul σαν lead singer που είναι θα το βλέπαμε αλλιώς. Δυστυχώς οι KISS όπως τα έχω δει εγώ από την δική μου οπτική γωνία δεν ήταν ποτέ παρέα. Πάντα κάτι στράβωνε μεταξύ τους και μπορούμε να το δούμε στο ότι ο ένας δεν φερόταν επαγγελματικά, στο ότι ο άλλος κοίταγε το κέρδος κλπ κλπ. Αυτό σαν κύριο λόγο έφερε ρίξεις απέναντι τους. Αν λάβουμε υπόψη πως ξέρανε τα αφεντικά ότι ο Ace και ο Peter δεν ήταν καν οι σούπερ μουσικοί και πως η πρώτη καλή επιτυχία ήταν το Beth που είχε πάρει και ένα βραβείο, και ότι ο Ace είχε μια μερίδα επιτυχίας από το Cold Gin τότε παίζει και λίγο ζήλια. Αν βάλω μέσα σε όλα αυτά και ότι το άλμπουμ του Ace στα σόλο του 78 ήταν το καλύτερο, και ότι του Peter ήταν το μόνο που έκανε δύο singles τότε είχαμε και λίγη ζήλια στο μενού γιατί έτσι έδειξαν ότι δεν ήταν τόσο χάλιες όσο περιγράφονται.

Όσο αφορά την συνθετική φάση του Peter θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Αλλά ως ένα σημείο θα συμφωνήσω με αυτό γιατί δεν απέδειξε ποτέ ότι μπορεί να γράψει ένα καλό KISS κομμάτι. Τόσο σε στίχους όσο και σε μουσική. Το σόλο του το αποδεικνύει αρκετά αυτό το πράμα. Ναι, δεν είναι όλες οι συνθέσεις δικές του και είναι παλαιά ντέμο κάποια αλλά δεν είναι KISS αυτός ο δίσκος όσο να ΄ναι. Θα μπορούσε να είχε βάλει πινελιές από Black Diammond πχ μέσα η από το Strange Ways που είχε τραγουδήσει, η από Nothin' To Lose που έδειξε ότι μπορεί να παίξει και να ανταπεξέλθει σε δυνατότερα μονοπάτια ποιο rock n roll δηλαδή. Ήταν ο κατάλληλος KISS drummer από 1973-1977 όπως είπε και ο Νίκος αλλά μέχρι εκεί. Θα διαφωνήσω λίγο με τον Χάρη τώρα γιατί οι KISS πιστεύω θα μπορούσαν και χωρίς τον Peter αλλά με κάποιον άλλον drummer να κάνουν κάτι παραπάνω. Γιατί δεν έχει το ιδιαίτερο παίξιμο ο Peter, αλλά και γιατί όπως είπα οι KISS δεν ήταν ευτυχώς ή δυστυχώς παρέα. Δύο διαφορετικές κλίκες ήταν. Αν γινόταν όντως πάντως φίλε Νίκο η σύνθεση της μπάντας με Vinnie/Peter ο Paul θα τους είχε σφάξει στο γόνατο γιατί αν είχε θέμα με τον Peter, είχε και με τον Vinnie αρκετά κάποιο θέμα. Οπότε αυτή η τετράδα αν ήταν εφικτή να γίνει θα γινόταν Ο χαμός μεταξύ τους.

Στα 80's η μπάντα πήρε την κάτω βόλτα επειδή λίγο πολύ όλοι ήταν πέρα βρέχει. Ο Carr ήταν ο μόνος πιστεύω που είχε θέληση για κάτι παραπάνω. Ο Bruce εκτελούσε εντολές γιατί ήταν επαγγελματίας σωστός. Όσο αφορά αυτό που λέτε για τα make-up να μην τα έβγαζαν το 83 θα συμφωνήσω σίγουρα με αυτό. Αν είναι και αληθινός ο urban legend που κυκλοφορεί στο ίντερνετ ότι το 1989 σκεφτόντουσαν να ξαναβάλουν τα make up αλλά να φέρνανε πίσω τον Ace στην θέση του Bruce τότε όχι μόνο θα τα κράταγαν, αλλά μετάνιωσαν κιόλας. Ίσως το βίντεο του Rise to it να έχει μια δόση αλήθειας για αυτό.

Ο Paul (από αυτά που μου έχει πει και ο Σάκης για το βιβλίο του) τους κράζει όλους. Έχω καταλάβει ότι τα μάζευε μέσα του και τα αμόλησε τώρα για να ξεθυμάνει. Το Βιβλίο του Gene όπως λέει ο Νίκος μπορεί να είναι κοντά στην πραγματικότητα περισσότερο αλλά πιστεύω ότι και του Paul θα είναι αρκετά κοντά. Και αυτό γιατί; Γιατί αυτοί οι δύο οδήγησαν το συγκρότημα και τα 42 χρόνια που υπάρχει. Αυτοί αποφάσισαν για τα 9/10 της μπάντας (όπως απολύσεις παράδειγμα ιδέες για live κλπ) Απλά όσο καλοί φίλοι είναι, είναι και τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους και τα βγάζουν αλλιώς. Ο Ace δεν θυμάται τίποτα και ακυρώνετε μόνος του οπότε δεν αξίζει να σχολιάσεις κάτι από το δικό του βιβλίο. Μεταξύ μας από αυτά που έχω διαβάσει αν τον πέταξαν οι γονείς του από το σπίτι συμμορίες, το χαμένο πτυχίο κλπ ο τύπος ήταν ανέκαθεν τρελός οπότε μπορείς να καταλάβεις (αν ισχείουν 100% αυτά γιατί κάθε ψέμα είναι 80% αλήθεια) ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει και αν σπάσει τα νεύρα ενός θα το κάνει σίγουρα και σε άλλον.

Έμα βιβλίο από τα υπόλοιπα εν ζωή πρώην μέλη και νυν θα έδινε άλλη φάση στην υπόθεση. Του Vinnie φαντάζομαι ότι θα ήταν το ποιο περίεργο και θα ήθελε 200 σελίδες για να κλαφτεί για τα πνευματικά δικαιώματα. Όσο μεγάλος συνθέτης είναι στον χώρο του ροκ άλλο τόσο Bossy να το πω απλά φαίνεται. Ο Singer σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον βιβλίο αλλά πιστεύω από την άποψη για τις υπόλοιπες συνεργασίες του πέρα από KISS. Γιατί ο Singer είναι κάτι σαν τον Bruce. Και το έχω καταλάβει από μια φράση σε μια συνέντευξη που είχε δώσει στο rockpages πριν έρθουν οι KISS στην Ελλάδα που έλεγε 'ένας μουσικός είμαι που βγάζει το ψωμί του παίζοντας τύμπανα'. Από αυτό και μόνο μπορώ να δω ότι ένα δικό του βιβλίο θα είχε μια ήρεμη ματιά σε KISS γεγονότα και μη, αλλά και ότι ίσως δεν θα έσταζε χολή για κανέναν γιατί με αυτό και μόνο δείχνει ότι σέβετε τους εργοδότες του. Το ίδιο ισχεί και για τον Bruce, το ίδιο και για τον Tommy. Αυτός ειδικά θα μπορούσε να γράψει πολλά γιατί έχει περάσει από πολλά πόστα στην KISStory αλλά έχει και αυτός μέσα του την φάση του Bruce οπότε κανένα από αυτά τα βιβλία πιστεύω δεν θα είχε το ανάλογο ενδιαφέρον.

Όσο αφορά reunion επιστροφές και ευκαιρίες τώρα. Έχω πιάσει ένα νόημα. O Ace και ο Peter έφυγαν και οι KISS πήραν τον δρόμο τους. Στην πρώτη στραβή βγάλαν το make-up και ανεβάσαν λίγο το κασέ τους έτσι ξανατραβόντας τα βλέμματα πάνω τους. Ο Carr πεθαίνει έρχεται ο Singer, μικρή σε αριθμό περιοδεία όπως είπε ο Nίκος, και κάνουν την convention tour. Όχι για τους φανς όπως είπατε αλλά για μια απόπειρα να ξανατραβήξουν τα βλέμματα επάνω τους (προσωπικό συμφέρον) Ούτε αυτό πήγε όσο καλά θα υπολόγιζαν και τι μένει; Επανασύνδεση. Έπιασε τόπο λοιπόν αυτό το πείραμα. Αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να μείνει εκεί. Από την άποψη ότι το Psycho Circus τους ξαναπήγε πίσω στα παλιά τα χρόνια. Λίγο η απατεωνιά των οργάνων, λίγο η διαφωνία συνθέσεων, ξίνησε το γάλα πάλι. Έχοντας δει το Second coming έχω καταλάβει ότι εκείνα τα χρόνια στην reunion tour πέρασαν καλά. Δεν ξέρω αν φταίει 100% το γεγονός ότι μπήκαν στούντιο πάλι και έγινε εκεί ότι έγινε και ξεκίνησε να χαλάει η φάση αλλά και αυτό θα έχει παίξει τον ρόλο του. Αν βάλουμε μέσα και την farewell tour που πολύς κόσμος είπε ότι εκεί θα έπρεπε να είχαν τελειώσει οι KISS μπορώ να πω ότι ο Gene και ο Paul σίγουρα θέλανε να αποχαιρετήσουν Ace και Peter με αυτόν τον τρόπο. Γιατί με αυτούς στην μπάντα κάτι στράβωνε όπως το βλέπανε εκείνοι πάντα. Απλά πιστεύω ότι το farewell ήταν το λάθος όνομα για αυτήν την τουρνέ. Αυτό που είπε επίσης ο Nίκος και δεν το ήξερα για συμβόλαιο με τρία ορίτζιναλ μέλη για περιοδεία με aerosmith μου έλυσε και την απορία γιατί ο Peter μπαινόβγαινε στην μπάντα σαν να πήγαινε στο ψυγείο του σπιτιού του. Αλλά ρε Gene και Paul. Κάνατε που κάνατε το ψυχικό για το symphony και φέρατε τον Peter. Βάλτε και τον Ace μέσα σε αυτόν τον δίσκο να γίνει ακόμα καλύτερος....

Επειδή έγραψα πολλά (τρέμε Νίκο σε ξεπέρασα σε μεγάλα κείμενα) για το τέλος να πω ότι ναι, σίγουρα το βιβλίο του Bill θα είχε ενδιαφέρον, όπως πιστεύω και του Neil Bogart. Υπάρχει και ένα βιβλίο της Lydia Criss επίσης και ένα που κυκλοφόρησε το 2013 νομίζω και είναι η ιστορία του Carr. Δεν ξέρω ποιος αφηγείτε για τον Eric αλλά σίγουρα και αυτά τα βιβλία θα έχουν μέσα την δική τους δόση αλήθειας και την δική τους καλή ιστορία να μας πουν.
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
#23993 Ας καταθέσω κάποιες σκέψεις μου, πάνω σε κάποια θέματα που θίχτηκαν.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν τουλάχιστον άκομψο αυτό που έγραψε ο Paul για τη δεύτερη γυναίκα του Peter. Ακόμα και έτσι να ήταν (που δεν αποκλείεται καθόλου)...
Επειδή γράφτηκε ότι οι δύο Εβραίοι πιθανόν να ζήλευαν τους άλλους δύο, έχω να πω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβεί αυτό. Αν κάποιοι έπρεπε να ζηλεύουν είναι ο Peter και ο Ace. Και για να σας δώσω και λίγο "τυράκι" το αναφέρει ο Παυλάρας στο βιβλίο του. Οτι τους ζήλευαν επειδή είχαν περισσότερα χρήματα. Ποταπό λίγο να γράφεται κάτι τέτοιο...
Αλέξη δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς μαζί μου, αφού και εγώ αυτό πιστεύω. Και έτσι ξεκίνησα να γράφω το προηγούμενο post μου.
Οσο για την απορία σου για το Symphony (και δική μου για αρκετά χρόνια) θα σου παραθέσω ένα συμβάν από το βιβλίο του Stan για να σου λυθεί. Λέει ότι θα έπαιρναν τον Ace για να παίξουν σε ένα private gig ενός Ρώσου μεγιστάνα στην Τζαμάικα το 2002. Η αντίδραση του Ace; Nόμιζε ότι θέλουν να τον βγάλουν από την χώρα και να τον δολοφονήσουν εκεί...
Τα συμπεράσματα δικά σας για την νοητική κατάσταση του Παυλή Φρέχλυ :lol:
Άβαταρ μέλους
By alexakiss
#23994 Μήπως ήταν πρόφαση τοπ Ace για να μην πάει Τζαμάικα και καπνίσει όπως παλιά; :lol:
Πέρα από την πλάκα αυτο αποδεικνύει την δόση τρέλας που ανέφερα ακόμα περισσότερο. Ο Tommy αν θυμάμαι καλά είχε παίξει με τους KISS πρώτη φορά στην Τζαμάικα άρα ίσως ήταν αυτο το gig. Χάρη διαφωνώ γιατί όπως είδαμε και παρακάτω στην πορεία των KISS οι KISS προσέλαβαν καλύτερους ντράμερ από τον Peter και όπως είναι λογικό είδαμε πως οι KISS μπορέσαν σαν σταθούν χωρίς τον Ace και τον Peter καθότι τα περισσότερα χρόνια της καριέρας τους παίξανε χωρίς αυτούς. Άσχετα αν στα νούμερα ήταν καλύτερα με Ace και Peter. Για αυτο λέω ότι θα μπορούσαν χωρίς τον Peter στα τύμπανα. Η ζήλια που αναφέρω δεν είναι απαραίτητα ζηλεύω τα λεφτά σου. Πες το και φθόνο αλλιώς. Γιατί όπως ανέφερα παραπάνω υποτίμηση ικανοτήτων των άλλων και οι άλλοι κάνουν την δική τους επιτυχία πάνω στους KISS και με τον φιλοχρηματισμό που δέρνει Gene (κυρίως) και Paul εκεί να την βλέπανε την φάση σαν 'γιατι αυτοί και όχι εμείς '.
Άβαταρ μέλους
By PsychoHarry
alexakiss έγραψε:Χάρη διαφωνώ γιατί όπως είδαμε και παρακάτω στην πορεία των KISS οι KISS προσέλαβαν καλύτερους ντράμερ από τον Peter και όπως είναι λογικό είδαμε πως οι KISS μπορέσαν σαν σταθούν χωρίς τον Ace και τον Peter καθότι τα περισσότερα χρόνια της καριέρας τους παίξανε χωρίς αυτούς. Άσχετα αν στα νούμερα ήταν καλύτερα με Ace και Peter. Για αυτο λέω ότι θα μπορούσαν χωρίς τον Peter στα τύμπανα.

PsychoHarry έγραψε:Ξέρω ότι σε πολλούς δεν θα αρέσει αυτό που θα γράψω αλλά δεν πειράζει. Οσο και αν αγαπώ τον Peter θεωρώ ότι ίσως έπρεπε να τον έχουν σουτάρει εγκαίρως (οκ δεν θέλω να σκεφτώ τους KISS χωρίς τον Pete αλλά θα εξηγήσω το σκεπτικό μου).

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γράψω για να συννενοηθούμε :wink:
Και πιο κάτω το εξηγώ αναλυτικά. Απλώς λέω ότι δεν θέλω να σκεφτώ τους KISS χωρίς την (όποια) προσφορά του Peter.